⇡ początek

84% osób płacących najwyższe podatki nie używa ulgi na IKZE

🔎14.12.21 | IKZE jest znami od 10 lat. W br. padnie kolejny rekord wpłat i odliczeń podatkowych. Ministerstwo Finansów co roku publikuje ciekawe dane o odliczeniach IKZE.

spis treści


 

Wstęp

 

IKZE uruchomiono w 2012 roku, ale tak naprawdę dopiero od 2014 jest produktem oszczędnościowym z prawdziwego zdarzenia. Od tego czasu funkcjonują proste zasady odliczenia (konkretny limit kwotowy) oraz nie ma hazardu podatkowego, bo wiemy jaką stawkę podatku zapłacimy. Gdy będziemy wypłacać pieniądze. będzie to ryczałt 10% od całości wypłaty. Rozwój IKZE i rozpoznawalność rosną gwałtownie co dosyć jasno przedstawiają dane udostępniane cyklicznie przez KNF oraz Ministerstwo Finansów.

 
Z tego wpisu dowiesz się:

• czy IKZE jest produktem sezonowym?
• ile Polacy odliczyli wpłat na IKZE od dochodu?
• czy IKZE jest najpopularniejszą ulgą odliczaną od dochodu?
• którzy podatnicy korzystają częściej z IKZE?
• którzy z nich wpłacają wyższe kwoty?


 

Grudniowe wpłaty

 

Od wielu lat wpłaty na IKZE gwałtownie przyspieszają w grudniu. Wiąże się to z wygasającym w dniu 31 grudnia rocznym limitem uprawniającym do odliczenia wpłaty od dochodu. Z poprzedniej mojej pracy wiem, że grudzień (a nawet 10 ostatnich dni w roku) to istny „deszcz pieniędzy”. Jak zwykle odkładamy wpłaty na ostatni moment. Pamiętaj jednak, że ryzykujesz brakiem możliwości odliczenia, jeśli przelew nie zostanie zaksięgowany na rachunku np. funduszu, bankowym czy biura maklerskiego w aktualnym roku kalendarzowym.

💡 Kiedy dokonać przelewu w 2021 na IKZE by spać spokojnie❓

Swoim klientom w iWealth sugeruję by ostatni (a czasami jedyny, a więc i pierwszy) przelew z wpłatą za 2021 dokonać najpóźniej 27 grudnia wieczorem (powinno się również udać, gdy zrobimy go 28 grudnia przed 8:30 ale musi to być przelew błyskawiczny). To ograniczenie wynika z faktu, że w piątek 31 grudnia br. nie ma notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych i większość firm inwestycyjnych w tym dniu nie pracuje – np. TFI nie dokonują w tym dniu wycen funduszy inwestycyjnych. Dlatego aby mieś „święty” spokój środki powinny znaleźć się na rachunku, np. funduszu, już w dniu 28 grudnia. W bankach i domach maklerskich jest nieco inaczej i środki mogą trafić tam nieco później. Jak zwykle zachęcam jednak do dokonania wpłat przed Świętami.

A jakie wpłaty dokonywane są w grudniu? Z danych KNF wynika, że w pierwszej połowie 2020 r. dokonano wpłat łącznie na 364 miliony zł, w tym duże wpływy ze stycznia, gdy niestety opóźnienia nie pozwoliły zaksięgować wpłat wysyłanych w ostatniej chwili jeszcze w 2019 r. Wpłaty w drugiej połowie roku były dużo większe, bo wyniosły 812 milionów zł i stanowiły prawie 70% wpłat rocznych. Oznacza to, że jeśli przez 11 miesięcy wpłaty były mniej więcej równe to w grudniu „zapominalscy” oraz nowe osoby, które otworzyły konto IKZE, wpłaciły ponad pół miliarda zł (!) – 43% wszystkich wpłat w roku. I taki wzór naszego zachowania powtarza się co roku.

 

 

Wpłaty wyższe niż odliczenia

 

Podatnicy odliczają z roku na rok coraz większe kwoty. Ostatnie dane prezentowane przez Ministerstwo Finansów za rok 2019 pokazują łączną kwotę odliczenia w wysokości 863 milionów złotych. Co ciekawe nie wszystkie kwoty wpłacane są odliczane od dochodu. Porównując dane MF z danymi KNF okazuje się, że od wielu lat wpłaty na IKZE w około 90% są odliczane od dochodu. Za 2019 rok aż 66 milionów nie trafiło do naszych PIT-ów. Może to wynikać z późnych wpłat, które w kolejnym roku nie mogą już być odliczone ze względu na zbyt niski dochód.

💡 Czy wpłaty do IKZE zawsze się opłacają❓

Aby wpłaty się opłaciły musisz sprawdzić czy inne ulgi nie zmniejszą Twojego dochodu do poziomu, przy którym nie będziesz płacić podatku. Osoby, które z założenia nie płacą podatku (poniżej 26 roku życia) również nie powinny wpłacać do IKZE. Podobnie osoby rozliczające się ryczałtem ze stawką 10% lub niższą. Aby IKZE się opłaciło, wpłaty należy odliczać, gdy płacony podatek jest wyższy od ryczałtu jaki będzie potrącany przy wypłatach. Jeśli jesteś w jednej z powyższych sytuacji rozważ IKE, które ma dodatkowo dwie zalety: ma niższy próg wieku, od którego zachowujesz przywileje (w IKE 60 lat a w IKZE jest 65 lat) oraz z IKE można wypłacić część środków w trudnej sytuacji życiowej. Kobiety dodatkowo muszą pamiętać, że jeśli chcą iść na emeryturę przed ukończeniem 65 roku, to powinny na kilka lat uzbierać dodatkowe pieniądze by nie sięgać po te z IKZE.

 

 

Dynamika wzrosty kwot odliczanych co roku od dochodu jest bardzo duża i sięga 28% za ostatnie 3 lata. Odliczenie za 2020 rok po raz pierwszy przekroczy miliard złotych.

 

IKZE trzecią najpopularniejszą ulgą

 

Wpłaty na IKZE w latach 2016-2018 były drugą najpopularniejszą ulgą odliczaną od dochodu przez Polaków. Najpopularniejszą była ulga na rehabilitację. W 2019 przebojem wdarła się na drugie miejsce ulga na termomodernizację. Nadal jednak IKZE zachowało dużą dynamikę i dwucyfrowy (10%) udział w ulgach. Jeśli dynamika zostanie zachowana to IKZE może stać się najpopularniejszą ulgą odliczaną od dochodu już w 2028 r.

 

Przedsiębiorcy górą

 

Liczba podatników korzystająca z ulgi na IKZE wciąż nie jest imponująca. Jednak widać wyraźnie, że samozatrudnieni 2,5 razy częściej wpłacają na IKZE niż podatnicy „progresywni”. Można z jednej strony powiedzieć, że wśród ogólnej liczby podatników „progresywnych” jest dużo osób, które nie powinny wpłacać na IKZE (brak możliwości odliczenia lub niskie dochody) ale z drugiej strony to właśnie w tej grupie są osoby, które płacą podatek 32% i zyskują najwięcej. Gdyby wszystkie osoby „progresywne”, które w 2019 roku odliczyły wpłaty płaciły 32% podatku to i tak aż 84% płacących najwyższą stawkę podatkową nie odlicza ulgi na IKZE. Prosta niewiedza czy przerażająca ignorancja?

Brawa należą się za to samozatrudnionym. Oni chyba po prostu mają większą świadomość, że o emerytury muszą zadbać sobie sami. A ponieważ od 2021 roku mamy wyższy limit dla takich osób to z zainteresowaniem zobaczę statystyki za ten rok.

 

 

Wpłaty rosną wraz z limitem

 

Średni odpis podatnika „progresywnego” w 2019 roku wyniósł ponad 4 000 zł a podatnika liniowego był o 20% wyższy. Znowu samozatrudnieni górą.

 

 

Wykorzystanie limitu wpłat utrzymuje się dla „liniowców” na wysokim 85%-88% poziomie od 2014 roku. Wykorzystanie limitu przez „progresowców” za to systematycznie rośnie i w 2019 roku po raz pierwszy przebiło 70%. Różnica do „liniowców” jest najniższa w historii i sięga już tylko 14 punktów procentowych.

 

 

 
Potrzebujesz pomocy 🙋‍♀️ 🙋‍♂️ w zawarciu umowy IKZE/IKE lub w inwestowaniu swoich oszczędności

Kontakt bezpośredni do mnie w tej sprawie to grzegorz.chlopek@iwealth.pl. Wystarczy, że napiszesz a postaram się rozwiązać Twoje problemy. Zawarcie umów IKZE i IKE nie powinno zająć dłużej niż godzinę. I pamiętaj, że każdy zaczyna oszczędzanie od zera.

 

 

Podsumowanie

 

Popularność ulgi na IKZE rośnie lawinowo z roku na rok. Okres „żniw” dla instytucji finansowych to grudzień, gdy wpłaty sięgają ponad 40% wszystkich wpłat w roku. Bardziej zapobiegliwi wydają się być samozatrudnieni, bo częściej niż „progresywni” podatnicy korzystają z ulgi, ale i więcej wpłacają.

Konto IKZE nie jest jednak dla wszystkich opłacalne. Zawsze trzeba spojrzeć czy inne produkty nie są bardziej efektywne i bardziej elastyczne. Takim produktem może być np. IKE.

5 1 ocena
OCENA WPISU
podaj dalej - pomożesz znajomym:

⇣ komentarze

subskrybuj
powiadom o
guest
4 komentarze(-y)
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
gość
2 lat temu

Bardzo wartościowy wpis, daje szersze spojrzenie na rynek IKZE i trendy, w tym samym czasie mówi praktycznie o tym jak i kiedy z największą korzyścią dla siebie warto skorzystać z produktu. Nigdy dość propagowania IKZE 🙂

Grzegorz
admin
odpowiedź na komentarz  Małgorzata
2 lat temu

Małgosiu bardzo dziękuję

Marcin
Marcin
gość
2 lat temu

Z własnego doświadczenia mogę podać jeszcze jeden powód dlaczego wpłaty nie do końca zgadzają się z odliczeniami. Można po prostu zapomnieć. Moja przygoda z IKZE zaczęła się tak właśnie. Ustawiłem stałe zlecenie, przez rok dzielnie wpłacałem, po czym przy rozliczeniu podatku zapomniałem odliczyć wpłaty. Na szczęście otrzeźwienie przyszło w miarę szybko i korekta PIT załatwiła sprawę. Ku przestrodze wszystkim wpłacającym :-).

Grzegorz
admin
odpowiedź na komentarz  Marcin
2 lat temu

Wpłacić na IKZE i zapomnieć odliczyć – mega 🤣 – zgodnie z danymi MF co roku nawet 10% nie odlicza wpłat. Zgadzam się – ku przestrodze.

spis treści

AF-GCh

Grzegorz Chłopek

emeryt in spe

O inwestowaniu i finansach osobistych mówię otwarcie, przystępnie i praktycznie.

Przynajmniej mam taką nadzieję.

Grzegorz Chłopek
Kategorie
Moje ulubione
Najczęściej odwiedzane
4
0
zachęcam do komentowania 😀 z góry DZIĘKUJĘx