⇡ początek

Amerykanie liczą, że górka inflacji już za nimi

📈27.05.22 | Po siedmiu tygodniach spadkowych za oceanem ostatni tydzień był wreszcie wzrostowy. Powodem do optymizmu okazały się dane o wydatkach Amerykanów na własną konsumpcję. To zamieniło się w nadzieję, że górka inflacji w USA jest już za nami.

spis treści


 

W minionym tygodniu

 

Powrót nadziei

Amerykanie mają nadzieję, że inflacja osiągnęła już górkę. Wzrost wydatków na własną konsumpcję w kwietniu wyniósł 0,9% i nadal był bardzo wysoki ale niższy niż wzrost w marcu o 1,4%. Dlatego oczekuje się, że presja wzrostu cen ustaje. To zaś przekłada się na się na oczekiwania, że FED zmieni nieco retorykę. Pisałem o tym wielokrotnie w poprzednich tygodniowych podsumowaniach. Mocno wyprzedany rynek nowojorski wreszcie po siedmiu tygodniach spadkowych mocno odreagował. Pamiętajmy jednak, że jak mówi stare przysłowie: „Nawet zdechły koń się odbije, jeśli zrzuci się go z dachu Empire State Building”. W poprzednim tygodniu przebudził się jednak niedźwiedź – za bessę uważa się spadek indeksu o 20% od górki. I teraz chyba trochę retoryczne pytanie – co jest bardziej prawdopodobne: (1) S&P500 pobije rekord wszech czasów i zaneguje bessę czy (2) zejdzie znowu poniżej linii niedźwiedzia?

 
 

Okiem Charlie’go Bilello

Regularnie czytam blog i tweety Charliego. W najnowszej dawce swoich obserwacji zwraca uwagę na kurczącą się ilość gotówki w kieszeniach amerykanów, co skutkuje niższą konsumpcją. Spada ich zdolność zakupu nieruchomości ze względu na wzrost cen nieruchomości i wzrost rat kredytów o prawie 100%. Jak w Polsce. Analizuje również 22 rynki byka (gdy indeks spada o co najmniej 20% od górki) od 1929 roku. Konkluzja jest prosta – jeśli spadki występują z recesją (12 obserwacji) to średnio akcje taniały łącznie 42%. Przy wyprzedaży bez recesji (10 przypadków) dołek wycen akcji był na poziomie niższym o 29% niż górka.  Pomimo spadku od górki o 14% akcje w Stanach nadal, wg wskaźnika Shillera PE, droższe były tylko podczas bańki internetowej i na szczycie w 1929 r. Do tego obrazu dodaje również fakt, że po raz pierwszy od 12 lat spadła podaż pieniądza. Inflacja ma szansę rzeczywiście zacząć spadać za oceanem. Ale będzie to wynikiem hamowania gospodarki.

 

Wyniki spółek  

John Butters z FactSet podsumowuje reakcje inwestorów na wyniki spółek z indeksu S&P500 publikowane za 1. kwartał br. Średnio po pozytywnych zaskoczeniach dotyczących zysku na akcje notowania tych firm spadały (!) średnio o 0,5%. Jest to najgorsza reakcja inwestorów na pozytywne zaskoczenia EPS od 2. kwartału 2011 roku. Nie trzeba chyba dodawać, że normalną reakcją na lepsze od oczekiwań zyski powinny być wyższe wyceny – w ciągu ostatnich 5 lat średnia reakcja na dobre wiadomości ze spółek to wzrost ceny o 0,8%. Równie niewesołe są statystyki dla spółek, których wyniki były gorsze od oczekiwań – średnio spadły o 5,4% i ponownie był to wynik najgorszy od od 2. kwartału 2011 roku. W ciągu 5 ostatnich latach reakcja inwestorów była średnio mniej nerwowa – ceny spadały o 2,3%.

 

W Polsce wyczekiwanie

Polskie akcje zanotowały dużo skromniejszy wzrost bo o tylko 1,7% pomimo, że są dużo tańsze od akcji amerykańskich. Cóż, my górkę inflacyjną mamy jeszcze przed sobą.

 

 

A dane o inflacji za maj już niedługo – rentowności obligacji skarbowych wzrosły, ale nie na tyle by ceny spadły bardziej niż zyskały w poprzednim tygodniu.

 

 

Komentarz iWealth

 

W aktualnym numerze iWealth Newsa polecam materiały przygotowane przez:

  • Tomka Hońdo, starszego ekonomisty i redaktora Qnews.pl, który opisuje związek pomiędzy europejskim PMI a decyzjami RPP,
 
  • Jacka Maleszewskiego, oraz przeze mnie, w którym przyglądamy się zdezorientowanemu jeszcze niedźwiedziowi obudzonemu zaledwie tydzień wcześniej,
 

 oraz

 

  • Grzegorza Zatryba, dyrektorowi ze Skarbiec TFI, którzy zastanawia się czy to już ten moment by inwestować w długoterminowe obligacje o stałym oprocentowaniu.  
 

Polecam.

Materiał do ściągnięcia ze strony ➥  iWealth lub tutaj:

 

 

Perspektywy wg wskaźników P/BV

 

Średnia premia za ryzyko inwestycji w akcje (ERP) dla ośmiu indeksów spadł i to bardzo wyraźnie o 55 pb do poziomu 2,69%. W Polsce premia ta również spadła i dla indeksu WIG wynosi 2,5 pp. W Stanach znowu perspektywa stóp zwrotu w ciągu kolejnych 5 lat jest ujemna.

 

 

Opis zegarów i metodykę oceny perspektywy rynku znajdziesz w tym wpisie:

➥  Tanie czy drogie akcje wskażą super zegary potencjałów rynków


 

Nadchodzący tydzień

 

Najważniejsze wydarzenia i dane w kolejnym tygodniu to:

 
  • indeks PMI dla Polski,
 
  • PKB w I kw. br. w Polsce.
5 1 ocena
OCENA WPISU
podaj dalej - pomożesz znajomym:

⇣ komentarze

subskrybuj
powiadom o
guest
0 komentarze(-y)
Inline Feedbacks
View all comments

spis treści

AF-GCh

Grzegorz Chłopek

emeryt in spe

O inwestowaniu i finansach osobistych mówię otwarcie, przystępnie i praktycznie.

Przynajmniej mam taką nadzieję.

Grzegorz Chłopek
Kategorie
Moje ulubione
Najczęściej odwiedzane
0
zachęcam do komentowania 😀 z góry DZIĘKUJĘx