⇡ początek

Dziwny rok za nami a kolejny będzie niesamowitym wyzwaniem

📈31.12.21 | Rok 2021 był bardzo udany dla posiadaczy akcji ale słaby dla tych co posiadali obligacje. A jaki będzie rok 2022 i które rynki są wycenione atrakcyjnie? Moja ocena perspektyw wg wskaźników P/BV.

spis treści


 

W minionym roku

 

Akcje w roku 2021 mocno rosły zarówno w Polsce (co akurat można było zrozumieć niskimi wycenami dającymi szansę na wzrost) jak i za granicą. Indeks WIG urósł o 21,5% co zwiększyło wartość wskaźnika P/BV 1,107 do wartości 1,312. Główny indeks rynku amerykańskiego S&P 500 urósł o 28,7% co wywindowało wskaźnik P/BV tego rynku przez rok z poziomu 4,094 na poziom 4,899. Dla rynku w Stanach był to 3. kolejny rok silnych wzrostów, szybszych od zwrotu na kapitale własnym –  indeks urósł w tym czasie o 100,4% a wartość księgowa (+ dywidendy) urosła tylko o 21,1%.

Na całym świecie tematem nr 1 stała się wysoka inflacja, która w Polsce doszła już do poziomu 7,8% w ciągu 12 kolejnych miesięcy (odczyt za listopad ub.r.). W USA inflacja doszła do poziomu 6,8%. Tak wysokich poziomów inflacji nie widzieliśmy w Polsce od 2000 roku a w Stanach aż od 1982!

Nic dziwnego więc, że rynki banki centralne zaczęły być nerwowe. W naszym kraju niespodziewanie i wbrew wcześniejszemu „zaklinaniu” rzeczywistości RPP podjęła trzykrotnie w ostatnim kwartale decyzję o podniesieniu podstawowej stopy procentowej o 165 p.b. do poziomu 1,75%. Rynki finansowe oczekują, że RPP dalej podniesie stopy łącznie do poziomu około 3,0% – 3,25%. Podobnie rynki oczekują na rozpoczęcie podnoszenia stóp/ograniczania skupu aktywów przez podstawowe banki centralne świata.

Niestety 2021 zapisze się jako pierwszy rok, w którym od 20 lat inwestycje w rynkowe obligacje skarbowe przyniosły straty i to aż 9,7%.

 

Zapraszam do przeczytania szerszego podsumowania przygotowanego przez Piotra Kuczyńskiego dla iWealth.

plik do pobrania :     

lub bezpośrednio na stronie iWealth.

 

Perspektywy wg wskaźników P/BV

 

Na koniec roku rynek polski jest wyceniony lekko poniżej mediany wskaźnika P/BV. Perspektywę wzrostu indeksu WIG oceniam na poziomie 6,1% średniorocznie przez kolejne 5 lat. W porównaniu do rentowności obligacji 5-letniej, która wynosi 3,9%, nagroda za inwestycje w akcje wynosi więc 2,1% rocznie. Patrząc na wszystkie analizowane indeksy WIG jest jednym z najtańszych możliwości inwestycyjnych obecnie na świecie pod względem nominalnym ale nie w świetle premii za ryzyko.

Najdroższymi akcjami są obecnie akcje amerykańskie. Wskaźnik P/BV znajduje się bardzo blisko historycznych odczytów z ostatnich 20 lat. Wg moich szacunków w perspektywie 5 lat inwestorzy powinni tracić średnio 4,5% rocznie, a gdy porównamy to do rentowności amerykańskiej obligacji skarbowej o wykupie za 5 lat (1,3%)  to wybór akcji może być jeszcze bardziej nieopłacalny. Zalecam najwyższą ostrożność z inwestowaniem pasywnym/indeksowym w instrumenty takie jak ETFy na szeroki rynek amerykański. Czeka nas niesamowite wyzwanie by wycisnąć jakiś zysk z rynku za oceanem.

 

 

Opis zegarów i metodykę oceny perspektywy rynku znajdziesz w tym wpisie:

➥  Tanie czy drogie akcje wskażą super zegary potencjałów rynków

 

 

Nadchodzący tydzień

 

Najważniejsze wydarzenia w kolejnym tygodniu to:

 

4 stycznia (wtorek)

  • przyspieszone spotkanie RPP – oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp procentowych o 50 p.b. co oczywiście jest złą informacją dla kredytobiorców
 

7 stycznia (piątek)

  • inflacja w Polsce – oczekiwany dalszy wzrost  do poziomu 8,3%
  • dane z rynku pracy na rynku amerykańskim – dobre dane podniosą prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku)
4 1 ocena
OCENA WPISU
podaj dalej - pomożesz znajomym:

⇣ komentarze

subskrybuj
powiadom o
guest
0 komentarze(-y)
Inline Feedbacks
View all comments

spis treści

AF-GCh

Grzegorz Chłopek

emeryt in spe

O inwestowaniu i finansach osobistych mówię otwarcie, przystępnie i praktycznie.

Przynajmniej mam taką nadzieję.

Grzegorz Chłopek
Kategorie
Moje ulubione
Najczęściej odwiedzane
0
zachęcam do komentowania 😀 z góry DZIĘKUJĘx