⇡ początek

Mission: Impossible – Czy Amerykanom uda się uniknąć podwójnej recesji?

📈06.05.22 | Rynki już nie mówią o możliwym wystąpieniu prostej recesji. Obawiają się wystąpienia podwójnej recesji – scenariusza z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Banki centralne stoją naprawdę przed trudnymi dylematami jak szybko i jak wysoko podnieść stopy. A chińska gospodarka wyraźnie zwalnia.

spis treści


 

W minionym tygodniu

 

Stopy banków mocno ujemne

Inflacja ciągle rośnie w większości krajów a banki centralne podnoszą stopy. Jednak kraje rozwinięte robią to jak na razie bardzo niemrawo. Od początku 2021 r. średnio podniosły o 0,44 p.p. gdy inflacja wzrosła u nich w tym okresie o 4,9 p.p. Realne stopy w tych krajach mamy więc mocno ujemne : -4,8%. Najbardziej ujemne są w USA (-7,6%) i w strefie EUR (-8,0%). W krajach rozwijających się inflacja jest nieco wyższa ale ujemne stopy są dużo niższe. Kraje z wysoką oceną kredytową podniosły stopy już średnio o 2,37 p.p. a te z niższą oceną ratingową o 2,72%. Największy problem z inflacją i wciąż niskimi  stopami mają Czechy i Polska. Muszę jednak zaznaczyć, że dla naszego kraju uwzględniłem już inflację kwietniową, która znowu była wyższa od marcowej.

 

 

FOMC i RPP podnoszą stopy

Banki centralne hurtem podnoszą stopy. W USA podwyżka wyniosła 50 pb co ucieszyło inwestorów, gdyż wieszczono, że mogą być nawet wyższe (75 pb). Optymizmu wystarczyło jednak tylko na jedną sesję. W kolejnym spadki były tak duże, że zniosły poprzedni wzrost z nawiązką. Inwestorzy obawiają się o scenariusz podwójnej recesji wywołanej wysoką inflacją, z jakim amerykanie borykali się na początku lat 80-tych. W Polsce spodziewano się, że podwyżka będzie o 100 pb a była „tylko” o 75 pb. Prezes NBP ostudził jednak tych, którzy interpretowali to jako wyhamowanie podwyżek – będą rosły gdy inflacja rośnie. Bank ING spodziewa się, że stopy mogą dojść w Polsce do 8,5%!

 

Scenariusz podwójnej recesji

W latach 80-tych w USA szalała inflacja.

 

 

Wywołała ona krótką recesję w 2. i 3. kwartale 1980 r. I gdy wydawało się, że wszystko będzie już w porządku, w 4. kwartale 1981 r. recesja wróciła na ponad rok.

 

 

Bank centralny musi więc podnosić stopy by walczyć z inflacją, ale musi też być ostrożny. Jeśli podniesie za wysoko, gospodarka może zwolnić zbyt mocno i będziemy mieli głęboką recesję, jeśli jednak podniesie zbyt mało to inflacja utrwali się jeszcze bardziej i może to wywołać wtórną i długą recesję. Przestrzeń na pomyłkę wydaję się być coraz węższa. Trzeba bowiem podnieść stopy tak by zwalczyć inflację ale również by spowolnienie nie przerodziło się w recesję.

 

Nerwowo na rynkach obligacji

Scenariusz recesji mocno przestraszył inwestorów tym, że FOMC podniesie jednak stopy procentowo mocniej. Taniały obligacje długoterminowe (rentowności rosły).

 

 

W USA 10-letnie obligacje będą testować górkę rentowności 2018 roku.

 

 

W Polsce 10-letnie obligacje mają już najwyższy poziom rentowności od kryzysu z 2008 roku. I chyba nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

 

 

Indeks obligacji skarbowych przełamał pierwszą linię wsparcia znosząc wszystkie zyski od 2016 roku.

 

 

Nerwowo również na akcjach

Miniony tydzień był 5. z rzędu spadkowy dla indeksu S&P500 oraz 3. z rzędu spadkowy dla WIG. Spadki w Warszawie oraz w krajach rozwijających sięgnęły ponad 4%.

 

 

Indeks WIG naruszył w ubiegłym tygodniu linię wsparcia z 24 lutego br.

 

 

Naruszenie linii wsparcia zanotowano również na indeksie S&P500.

 

 

Indeks spółek technologicznych Nasdaq testował kolejną linię wsparcia.

 

 

Dla tych indeksów kolejne linie wsparcia znajdują się już dużo niżej niż obecne poziomy wycen.

 

Chiński PMI usług zanurkował

Do kłopotów wzrostu światowej gospodarki mogą jeszcze dołożyć się bardzo złe perspektywy dla chińskiego sektora usług. Indeks Caixin Services PMI spadł bowiem mocno poniżej 50 pkt. (poziom neutralny) już drugi miesiąc z rzędu – ma obecnie poziom 36,2 pkt. Niżej było już tylko przez miesiąc w 2020 r. Dlaczego to ważne? Bo w sektorze usług pracuje 50% Chińczyków, którzy wytwarzają 40% PKB. Spowolnienie w tym sektorze zagraża więc całej gospodarce Państwa Środka.

 

 

Komentarz iWealth

 

W aktualnym numerze iWealth Newsa polecam materiały przygotowane przez:

 
  • Tomka Hońdo, starszego ekonomisty i redaktora Qnews.pl, który opisuje jakie skutki może mieć działanie FED-u na rynek akcji,
 
  • Jacka Maleszewskiego, oraz przeze, w którym zastanawiamy się nad działaniami RPP i inflacją w Polsce,
 

oraz

 
  • Krzysztofa Makalę z Investors TFI, który zwraca uwagę na spółki typu quality.
 

Polecam.

Materiał do ściągnięcia ze strony ➥  iWealth lub tutaj:

 

 

Perspektywy wg wskaźników P/BV

 

Średnia premia za ryzyko inwestycji w akcje (ERP) dla ośmiu indeksów wzrosła 4. raz z rzędu do poziomu 2,7 pp. W Polsce premia ta wzrosła ponownie, tym razem o 0,5 pp. do 2,6 pp. Akcje polskie (indeks WIG) powinny przynieść już 10,1% średnio przez kolejne 5 lat. Historycznie gdy ta perspektywa była na poziomie od 10% do 15% to był to już dosyć atrakcyjny poziom (im wyżej tym lepiej dla kupującego). Można to sprawdzić na wykresie z wpisu ➥ Po 14 latach ERP inwestycji w WIG znowu poniżej zera!  Ostrożność jest jednak wskazana, ze względu na bardzo wysokie rentowności obligacji (niski poziom ERP) oraz zagrożenie recesją w Stanach.  

 

 

Opis zegarów i metodykę oceny perspektywy rynku znajdziesz w tym wpisie:

➥  Tanie czy drogie akcje wskażą super zegary potencjałów rynków


 

Nadchodzący tydzień

 

Najważniejsze wydarzenia i dane w kolejnym tygodniu to:

 
  • inflacja za kwiecień w USA

 
  • potwierdzenie inflacji za kwiecień w Polsce
0 0 ocen(y)
OCENA WPISU
podaj dalej - pomożesz znajomym:

⇣ komentarze

subskrybuj
powiadom o
guest
0 komentarze(-y)
Inline Feedbacks
View all comments

spis treści

AF-GCh

Grzegorz Chłopek

emeryt in spe

O inwestowaniu i finansach osobistych mówię otwarcie, przystępnie i praktycznie.

Przynajmniej mam taką nadzieję.

Grzegorz Chłopek
Kategorie
Moje ulubione
Najczęściej odwiedzane
0
zachęcam do komentowania 😀 z góry DZIĘKUJĘx