⇡ początek

Mocne spadki na rynkach akcji – Netflix traci 24%

📈21.01.22 | Obawy o szybsze i większe podwyżki stóp procentowych w Stanach uderzają w rynki akcji. Nie pomagają pierwsze publikowane wyniki kwartalne.

spis treści


 

W minionym tygodniu

 

 

Rynki szykują się na spotkanie FED-u w przyszłą środę. Choć nikt nie oczekuje podniesienia stóp, to jednak zbliżanie się do tego pierwszego ruchu w górę, który ma nastąpić w marcu, wprawia inwestorów w stan nerwowy. Narasta przekonanie, że podwyżek będzie w tym roku więcej niż 3 i na łącznie więcej niż 75 pb.

Do ogólnego stanu nerwowego dokładają się jeszcze publikowane wyniki spółek amerykańskich za IV kwartał u.r.. Choć w większości nie są złe to coraz częściej emitenci ostrzegają, że w przyszłych okresach wzrost przychodów już nie będzie tak duży. Po takim ostrzeżeniu Netflix Inc. spadł w tym tygodniu o ponad 24%. Spółki technologiczne straciły ponad 7,5% w tym samym czasie. Ich ruch w dół pociągnął za sobą całą giełdę amerykańską o 5,7%. Pozostałe analizowane giełdy również zareagowały stratami.

Polska giełda pomimo spadku o 4,5% w tym tygodniu jest na poziomie startu z tego roku. Na plusie są za to rynki rozwijające się (jako całość) oraz giełda brytyjska.

Polskim obligacjom nie przeszkodziła wypowiedź Prezesa NBP Adama Glapińskiego o tym, że będzie namawiał pozostałych członków RPP do mocniejszego podniesienia stóp procentowych niż oczekiwania inwestorów. Wypowiedź ta pokazała się późno w piątek, dlatego na reakcję rynku poczekamy do poniedziałku. Póki co indeks obligacji znowu urósł o prawie 0,7% po spadku rentowności obligacji (wówczas ich ceny rosną).

Wypowiedź szefa polskiego banku centralnego ukazała się po publikacji danych o wynagrodzeniach w grudniu (+11,2% r/r), inflacji PPI (+14,2% r/r) i produkcji przemysłowej (+16,7% r/r). Wysokie odczyty niewątpliwie miały wpływ na jego jastrzębie stanowisko.

Dynamika PKB w Chinach za IV kw. była wyższa od oczekiwań – 4,0% r/r, za to index ZEW (Niemcy) był niższy i spadł  w styczniu poniżej -10 pkt. Inflacja PPI (liczona dla firm) u naszych zachodnich sąsiadów przekroczyła już 24% r/r.

 

Komentarz iWealth

 

W drugim w tym roku numerze iWealth Newsa:

  • Tomek Hońdo, starszy ekonomista i redaktor Qnews.pl, przeanalizował tegoroczne zachowanie różnych sektorów spółek amerykańskich,

Modne w poprzednich latach spółki „wzrostowe” i sektor technologiczny okazują się najmocniej przecenionym segmentem rynków akcji na początku 2022 roku. Najlepiej spisują się za to notowania sektora paliwowego i finansowego. Blask odzyskują też spółki typu „Value”.

Tomasz Hońdo
  • razem z Jackiem Maleszewskim, dyrektorem zespołu doradztwa w iWealth, opisaliśmy pierwsze obserwacje po początku publikacji wyników spółek za oceanem,

Jednym z najważniejszych czynników, które determinują poziom cen akcji, jest zysk na akcję a dokładniej jak szybko rośnie i czy nie zwalnia. Gdy inwestorzy przewidują jego spadek w przyszłości może nastąpić drastyczna przecena …

Tomasz Hońdo

oraz

  • założyciele funduszy InValue Multi-Asset, Adam Drozdowski i Piotr Bujko, przedstawiają perspektywy dla spółek typu Value

Dzięki inflacji na rynku akcji znów ważniejsza staje się wycena, a nie storytelling.

Tomasz Hońdo

Znowu spora dawka dobrej i prostej wiedzy.

Materiał do ściągnięcia ze strony iWealth lub tutaj:

 

Perspektywy wg zegarów P/BV

 

Spadki na rynkach zwiększają perspektywę przyszłych zysków (czasami strat). Dla indeksu WIG oczekuję, że średnio jego wartość wzrośnie o 6,1% a premia za ryzyko wzrosła do 2,3%. Poziomy zbliżone do tych z początku roku.

Najtańszym obecnie rynkiem jest Japonia a najdroższym niezmiennie USA.

 

 

Opis zegarów i metodykę oceny perspektywy rynku znajdziesz w tym wpisie:

➥  Tanie czy drogie akcje wskażą super zegary potencjałów rynków


 

Nadchodzący tydzień

 

Najważniejsze wydarzenia i dane w kolejnym tygodniu to:

 

24 stycznia (poniedziałek)

  • wskaźniki PMI dla Niemiec, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA – wszystkie wskaźniki oczekiwane są powyżej 50 pkt. (poziom neutralny) a to oznacza, że menadżerowie odpowiadający za zakupy w firmach widzą w najbliższej przyszłości szansę na zwiększenie aktywności gospodarczej.
 

26 stycznia (środa)

  • spotkanie FOMC (USA) i decyzja co do stóp w Kanadzie – nie oczekuje się zmian poziomu stóp procentowych
 

27 stycznia (czwartek)

  • dynamika PKB w USA za IV kw. – oczekiwany jest wzrost o 5,5% kw/kw
 

28 stycznia (piątek)

  • dynamika PKB w Niemczech za IV kw. – oczekiwany jest spadek o -0,3% kw/kw i zmniejszenie tempa wzrostu gospodarczego do 1,8% r/r
0 0 ocen(y)
OCENA WPISU
podaj dalej - pomożesz znajomym:

⇣ komentarze

subskrybuj
powiadom o
guest
0 komentarze(-y)
Inline Feedbacks
View all comments

spis treści

0
zachęcam do komentowania 😀 z góry DZIĘKUJĘx