W minionym tygodniu
Najgorszy wynik od 1939 r.
Koniec kwietnia zapisze się w historii podstawowego indeksu amerykańskich akcji jako 3. najgorszy wynik ytd (od końca roku do dnia bieżącego) co pokazuje poniższy wykres. Gorzej było tylko w 1932 roku (spadek indeksu o 28,2%) oraz w 1939 roku (spadek o 17,3%).
Dobre wyniki nie wystarczą
Akcje są pod dużą presją pomimo tego, że wyniki okazują się ogólnie dobre – ¾ spółek, które do tej pory pokazało wyniki pobiło oczekiwania analityków. W czwartek po dobrych informacjach Meta Platforms (dawniej Facebook) urosło aż o 17,6%! Nadal jednak po akcje tej spółki straciły od początku roku już 40%. Ze spółek szeroko rozumianego indeksu FAANG(+M) gorszy jest tylko Netflix, który traci już w tym roku 68%. Nieprzyjemną niespodziankę „zaliczył” Amazon, który po raz pierwszy od siedmiu lat pokazał stratę, najniższy wzrost sprzedaży od 20 lat. Akcje w piątek zanurkowały o 14%. Inwestorzy zwracają baczną uwagę na informacje czego mogą się spodziewać w przyszłości – tutaj, co sygnalizuję od dłuższego czasu, następują jednak rewizje prognoz w dół.
Recesja w USA?
Stany Zjednoczone są już krok od recesji. Bureau of Economic Analysis opublikowało pierwsze szacunki dla GDP za 1. kwartał br. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,1% a tutaj bach – przykra niespodzianka bo GDP w ujęciu realnym spadł o 1,4%. Przypomnę, że oficjalnie wystąpienie recesji potwierdzają dwa kolejne kwartalne spadki GDP. Pierwszy krok został więc już uczyniony.
Inflacja w Polsce ciągle w górę
Wstępne szacunki inflacji za kwiecień dalej mocno starszą inwestorów. 12,3% to nie przelewki -najwyższy poziom od 1998 roku. Przy takim poziomie usługodawcy bez skrupułów podnoszą koszty swoich usług w podobnej skali. Jeśli RPP nie zatrzyma tego zjawiska to wpadniemy w spiralę płacowo-cenową. Dlatego RPP raczej podniesie stopy o dalszy 1 p.p. na najbliższym posiedzeniu. Czy to zagwarantuje Glapińskiemu kolejną turę na stanowisku prezesa NBP? Zobaczymy.
Obligacje
Rentowności obligacji w tym tygodniu zmieniały się nieznacznie. Zarówno indeks polskich obligacji skarbowych (TBSP) jak i ETF obligacji amerykańskich (GOVT) w zasadnie nie zmieniły swojej wartości. Przewaga polskich obligacji jest taka, że rentowności są już wysokie a cykl podwyżek stóp przez bank centralny zbliża się już do końca o tyle w Stanach nadal nas chyba czeka testowanie rentowności 10-latków na poziomie 3%.
Akcje
Zachowanie indeksów akcji w minionym tygodniu było, patrząc na powyższe dane, bardzo słabe. Polskie akcje traciły najmocniej. Dużo straciły również akcje amerykańskie. Stosunkowo dobrze na tym tle zachowuje się indeks rynków rozwiniętych. Inwestorzy (zwłaszcza amerykańscy) dostrzegają już to, że kraje te w większości są tanie z perspektywy silnego dolara. A gdy klasyczny mechanizm przepływu i alokacji środków nie działa (gdy kupuje się akcje to sprzedaje obligacje i na odwrót), bo obie klasy aktywów są teraz pod presją, to aktywa szukają innej niż klasyczna alternatywy. Dla niektórych inwestorów mogą to być właśnie rynki wschodzące.
Z technicznego punktu widzenia spadki doprowadziły do przełamania linii wsparcia na indeksie Nasdaq, spółkach wzrostowych oraz indeksie małych spółek (Russell 2000). Sam indeks S&P500 też jest już minimalnie ponad linią wsparcia. O technicznych aspektach na rynku akcji pisałem tydzień temu tutaj :
➥ Kluczowy okres przed nami – niedźwiedzie blisko pokonania byków
Chiński smok niedomaga
Największym krajem w indeksach rynków wschodzących są Chiny – dlatego kilka słów o tym kraju. Państwo środka dążą do podwojenia swojego GDP w okresie 2020-2035. Potrzebuje do tego wzrostu rocznego 4,8%. Po drodze, gdzieś około 2033 roku może pod względem wartości GDP przegonić USA, a do 2050 roku osiągnąć GDP na głowę mieszkańca na poziomie 50% swojego amerykańskiego konkurenta (obecny poziom to 19% tego co przypada na Amerykanina).
Realny GDP Chin spada jednak systematycznie – w 2011 sięgał blisko 10%. W 2022 Komunistyczna Partia Chin planuje 5,5% ale może pojawić się problem, bo ekonomiści po raz pierwszy od 2014 przewidują, że wzrost będzie poniżej planu – bliżej 5%. Łatwiej rosnąć z niskiego pułapu, z wyższego jest to już trudniejsze. W takim ogromnym kraju taki ubytek PKB może oznaczać duże niepokoje społeczne. Amerykanie po ostatnich ruchach Chin (plany wybudowania bazy wojskowej na Wyspach Salomona) raczej nie będą się biernie przyglądać ekspansji ekonomicznej, geopolitycznej i w konsekwencji militarnej państwa środka – będą starali się wszelkimi sposobami blokować rozwój azjatyckiego smoka. Ryzyko nieosiągnięcia zakładanego wzrostu jest więc duże i związane może być z covidem (polityką „zero tolerancji”), ewentualną izolacją międzynarodową, porażką we wdrażaniu reform czy kryzysem finansowym (chińskie firmy, np. deweloperskie, są bardzo mocno zadłużone).
Komentarz iWealth
W aktualnym numerze iWealth Newsa przeczytamy materiały przygotowane przez:
- Tomka Hońdo, starszego ekonomisty i redaktora Qnews.pl, który pokazuje podobieństwa między obecnymi wycenami akcji polskich z wycenami z 2007/2008 roku,
- Jacka Maleszewskiego, Dyrektora Zespołu Doradztwa w iWealth, oraz przeze mnie, w którym pokazujemy światełko w tunelu dla inwestorów,
oraz
- Michała Stalmacha, zarządzającego funduszami w IPOPEMA TFI, który wierzy mocno w polskie spółki i tą wiarę uzasadnia.
Perspektywy wg wskaźników P/BV
Średnia premia za ryzyko inwestycji w akcje (ERP) dla ośmiu indeksów wzrosła z 2,1 pp. do 2,4 pp. W Polsce premia ta wzrosła ponownie najbardziej, tym razem o 1,0 pp. do 1,1 pp. Akcje polskie (indeks WIG) powinny przynieść 9,1% średnio przez kolejne 5 lat. Jeśli indeks WIG dalej będzie spadać to przy stabilnych rentownościach długoterminowych obligacji może jednak inwestycje w akcje będą niedługo opłacalne na tyle by uzasadnić zwiększone ryzyko pomimo wysokich rentowności obligacji.
Opis zegarów i metodykę oceny perspektywy rynku znajdziesz w tym wpisie:
➥ Tanie czy drogie akcje wskażą super zegary potencjałów rynków
Nadchodzący tydzień
Najważniejsze wydarzenia i dane w kolejnym tygodniu to:
- Posiedzenie FOMC – podwyżka stóp o 50 pb?
- Posiedzenie RPP – podwyżka stóp o 100 pb?