AF-GCh

W inwestowaniu chodzi o to
by prawie cały czas robić to samo

aż do momentu, gdy jednak trzeba coś zmienić.

Przez lata badałem i doskonaliłem swój sposób skutecznego inwestowania, który:

  • byłby zrozumiały dla każdego,
  • byłby prosty w realizacji oraz
  • zajmował do 30 minut tygodniowo.
 

Mam nadzieję, że Tobie również pomoże on w osiągnięciu niezależności finansowej.

Szczypta informacji o mnie

Cześć,

   Od 1994 r. zajmuję się giełdą, analizą finansową i zarządzaniem pieniędzmi. W 2009 roku moją pasją stała się również edukacja związana z zarządzaniem własnym budżetem i zabezpieczeniem pieniędzy na emeryturze (czytaj regularnego inwestowania długoterminowego). Edukację zacząłem od swojej rodziny – żony i moich pociech. Szybko doszedłem jednak do wniosku, że muszę poszerzyć krąg osób, którym powinienem przekazać swoje doświadczenia i wiedzę. Na pierwszy ogień poszły koleżanki i koledzy z pracy. Bo czy może być dobrym ambasadorem produktów finansowych takich jak PPK, IKZE czy IKE pracownik, który nie “ogarnia” swojego budżetu. Z czasem ten krąg się powiększał. 

 
   Ten blog powstał właśnie dla takich osób jak Ty, które myślą o oszczędzaniu, o budżecie domowym oraz o zebraniu pieniędzy na konkretny cel. Postaram się opisywać te zagadnienia w sposób zrozumiały, ale z góry przyznaję, że od kilkunastu lat usiłuję nie używać specyficznego języka finansów, który mam już chyba w swoim DNA, a wciąż nie mogę ograniczyć go do minimum.
 
   Moją nadrzędną dewizą jest to by każdy kto na poważnie chce zająć się własnymi pieniędzmi i inwestycjami:
 
  1. zapanował nad nimi,
  2. zrozumiał je,
  3. potrafił szybko ocenić co i kiedy kupować a co i kiedy sprzedawać, ale co najważniejsze
  4. by nie poświęcał temu więcej niż 1-2 godzin w miesiącu.
 
Przedstawię Ci narzędzia i sposoby, które pomagają mojej rodzinie ogarniać te tematy. Wbrew pozorom nie jest ich dużo a do najważniejszych należą system “5 świnek” ułatwiający zarządzanie budżetem i bieżącymi wydatkami oraz system “wahadła P/BV” inwestycje wg wskaźnika cena do wartości księgowej (C/WK lub P/BV).
 
   Poniżej publikuję wszystkie aktualne moje aktywności zawodowe i najważniejsze doświadczenia zawodowe. Sam(a) swobodnie ocenisz czy w danym temacie jestem niezależny i obiektywny.
 
  • od 2022 – wiceprezes zarządu, PKO TFI 
  • 2020-2022 – dyrektor zarządzający, Wealth Manager w iWealth Management
  • 2020-2022 – niezależny ekspert Instytutu Emerytalnego
  • 2020-2022 – niezależny członek rady nadzorczej PKO BP
  • 2021-2022 – niezależny członek rady nadzorczej P.A. NOVA
  • 1998-2020 – pracowałem przy zarządzaniu największym portfelem emerytalnym w Polsce w NN PTE (w szczycie ponad 70 mld. zł, 6% kapitalizacji wszystkich polskich spółek notowanych na GPW w Warszawie) – zajmowałem stanowiska od starszego zarządzającego portfelem dłużnym do prezesa zarządu
  • posiadam licencję maklera papierów wartościowych oraz tytuł CFA.
 
   Proszę przeczytaj również zastrzeżenia prawne oraz zasady komentowania i dyskusji z innymi osobami, które zamieszczam poniżej.
 
   Grzegorz Chłopek, CFA

§

Zastrzeżenia Prawne

Treści umieszczone w serwisie atlasfinansowy.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i są wyrazem moich osobistych poglądów. Treści tych nie można utożsamiać z rekomendacjami inwestycyjnymi związanymi z konkretnymi instrumentami finansowymi w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Te mogą udzielać wyłącznie podmioty, które posiadają stosowne licencje. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz na wyłącznie własną odpowiedzialność.

Dokładam wszelkich starań, aby prezentowane treści były poprawne. Błądzić jest jednak rzeczą ludzką i z tego tytułu nie ponoszę odpowiedzialności. Będę jednak wdzięczny za przesłanie swoich spostrzeżeń w tym zakresie.

Informuję, że nie mogę doradzać w zakresie nabycia konkretnych (wskazanych przeze mnie) funduszy inwestycyjnych. Mogę jednak podarować Ci wiedzę, która ułatwi poruszanie się w tym gąszczu informacji i sam(a) będziesz w stanie ocenić atrakcyjność danego instrumentu.

Zasady komentowania i dyskusji z innymi osobami na stronie atlasfinansowy.pl:

(1) Szanujmy się wzajemnie

Jest to najważniejsza zasada, która służy temu by wszyscy, którzy chcą czerpać wiedzę o inwestowaniu, oszczędzaniu i emeryturach lub się taką wiedzą dzielić czuli się swobodnie wyrażając swoje opinie. Pamiętaj, że blog stworzyłem dla wszystkich – zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Proszę więc o szacunek dla osób o odmiennych poglądach, poziomie wiedzy a zwłaszcza tych, którzy jej jeszcze nie mają.

Wzajemny szacunek jest podstawą prawdziwej harmonii

Dalajlama

(2) Wyrażajmy się jak osoby dojrzałe 

Język, który używamy nie powinien być wulgarny ani obrażający innych. Skupiajmy się na pozytywnych przekazach, które mogą przyczynić się do podniesienia naszych umiejętności. Oczywiście konstruktywna krytyka i wskazanie błędów jest ‘OK’.

(3) Nie spamuj i nie promuj 

Rzeczowa dyskusja, proszenie o opinię lub jej wyrażanie jest „OK’. Jednak nie spamuj dyskusji pod postami. Nie promuj własnych produktów lub usług. Jeśli chcesz to robić skontaktuj się ze mną bezpośrednio by zrobić to na zasadach, które wszyscy uszanujemy.

(4)  Szanuj prywatność/prywatne dane 

Nie zamieszczaj informacji prywatnych o osobach, o której piszesz. Takie działanie może być po prostu naruszeniem prawa, ale przede wszystkim naruszeniem jej sfery osobistej. Jeśli chcesz coś opisać w kontekście osoby trzeciej możesz zmienić jej imię i inne wrażliwe dane, ale rób to tak by jej identyfikacja nie była możliwa. Możesz przywołać dane osoby o ile są one publicznie dostępne i wskażesz źródło, z którego czerpiesz przykład.

(5) Staraj się trzymać tematu 

Blog atlasfinansowy.pl jest związany z inwestycjami, oszczędzaniem i emeryturami. Staraj się pisać na tematy związane z tymi zagadnieniami co da wszystkim czytelnikom poczucie, że treści tu zawarte są z obszaru, którego szukają.

(6) Komentarze mogą być moderowane 

Zastrzegam sobie prawo do moderowania dyskusji by być w zgodzie z zasadami (1) – (5). Oznacza to, że komentarze mogą podlegać weryfikacji i akceptacji co oczywiście wpłynie na opóźnienia pojawienia się ich pod wpisami. Proszę o cierpliwość i dziękuję za wyrozumiałość. Nie oznacza to jednak, że będę ograniczał wypowiedzi konstruktywnie krytyczne. Absolutnie nie będzie to miało miejsca. Dodatkowo zastrzegam sobie prawo do ograniczania komentowanie postów, które są stare poprzez zamykanie dyskusji na ich temat.