Zwracam uwagę na dzisiejsze dane z rynku
Inflacja 10,9%
Inflacja w Polsce za marzec wyniosła 10,9% (wzrosła z 8,5% za luty) – dużo powyżej oczekiwań rynkowych. RPP może podnieść stopy procentowe mocniej niż dotychczas oczekiwano czyli raczej nie skończy się na 2 podwyżkach (w kwietniu i maju) po 50 pb. Stopa referencyjna będzie więc bliżej 5,0% i nie zatrzyma się na 4,5%. Rentowności obligacji mogą być wyższe (ceny spadną) – ale ten ruch nie powinien być duży. Poniżej tweet z banku ING.
Banki centralne podnoszą stopy
Na koniec marca ciekawe zestawienie przedstawia Charlie Bilello. Realne stopy są w wielu krajach są mocno ujemne. Bardziej ujemne niż w Polsce (dane w tabeli pokazują dla wszystkich krajów inflację za luty) są stopy w takich krajach jak: Dania, strefa EUR, USA, Kanada, Wielka Brytania, Czechy, Turcja i Argentyna. Presja na banki by działały bardziej zdecydowanie narasta a dane o inflacji za marzec, jak widać na przykładzie Polski, mogą być jeszcze bardziej zaskakujące.
Odwrócona krzywa rentowności
Doszliśmy do punktu, w którym rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich znalazły się na poziomie niższym niż rentowności obligacji 2-letniej. Taki kształt krzywej nazywamy krzywą odwróconą. Zwykle mamy dodatni spread (różnica rentowności) pomiędzy tymi obligacjami tj. kształt krzywej rentowności jest rosnący. Zjawisko obecne (odwróconej krzywej) zwykle poprzedza recesję w gospodarce amerykańskiej, która następowała w ciągu 2-6 kwartałów. Doskonale ilustruje to poniższy wykres (szare obszary pokazują okres recesji).