⇡ początek

Prima aprilis a wcale nie jest do śmiechu

📢01.04.22 | Inflacja w Polsce dwucyfrowa, banki centralne daleko w tyle z decyzjami a obligacje w USA zapowiadają recesję. Niestety to nie żarty.

spis treści


 

Zwracam uwagę na dzisiejsze dane z rynku

 

Inflacja 10,9%

 

Inflacja w Polsce za marzec wyniosła 10,9% (wzrosła z 8,5% za luty) – dużo powyżej oczekiwań rynkowych. RPP może podnieść stopy procentowe mocniej niż dotychczas oczekiwano czyli raczej nie skończy się na 2 podwyżkach (w kwietniu i maju) po 50 pb. Stopa referencyjna będzie więc bliżej 5,0% i nie zatrzyma się na 4,5%. Rentowności obligacji mogą być wyższe (ceny spadną) – ale ten ruch nie powinien być duży. Poniżej tweet z banku ING.

 

 

Banki centralne podnoszą stopy

 

Na koniec marca ciekawe zestawienie przedstawia Charlie Bilello. Realne stopy są w wielu krajach są mocno ujemne. Bardziej ujemne niż w Polsce (dane w tabeli pokazują dla wszystkich krajów inflację za luty) są stopy w takich krajach jak: Dania, strefa EUR, USA, Kanada, Wielka Brytania, Czechy, Turcja i Argentyna. Presja na banki by działały bardziej zdecydowanie narasta a dane o inflacji za marzec, jak widać na przykładzie Polski, mogą być jeszcze bardziej zaskakujące.

 

 

Odwrócona krzywa rentowności

 

Doszliśmy do punktu, w którym rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich znalazły się na poziomie niższym niż rentowności obligacji 2-letniej. Taki kształt krzywej nazywamy krzywą odwróconą. Zwykle mamy dodatni spread (różnica rentowności) pomiędzy tymi obligacjami tj. kształt krzywej rentowności jest rosnący. Zjawisko obecne (odwróconej krzywej) zwykle poprzedza recesję w gospodarce amerykańskiej, która następowała w ciągu 2-6 kwartałów. Doskonale ilustruje to poniższy wykres (szare obszary pokazują okres recesji).

 

0 0 ocen(y)
OCENA WPISU
podaj dalej - pomożesz znajomym:

⇣ komentarze

subskrybuj
powiadom o
guest
0 komentarze(-y)
Inline Feedbacks
View all comments

spis treści

AF-GCh

Grzegorz Chłopek

emeryt in spe

O inwestowaniu i finansach osobistych mówię otwarcie, przystępnie i praktycznie.

Przynajmniej mam taką nadzieję.

Grzegorz Chłopek
Kategorie
Moje ulubione
Najczęściej odwiedzane
0
zachęcam do komentowania 😀 z góry DZIĘKUJĘx