⇡ początek

Recesja nadciąga a na rynkach trwa przeciąganie liny

Inwestorzy po spadkach w pierwszych miesiącach tego roku zaczynają szukać dołka - moim zdaniem jeszcze troszkę za wcześnie. Czy i gdzie jest tanio / drogo?

spis treści

 

 

Muszę przyznać, że sporo ostatnio pracuję nad zmianą formy tego bloga dlatego dosyć długa przerwa we wpisach. Jednak to co dzieje się ostatnio na rynkach chcę skomentować by dać Wam do myślenia czy warto wchodzić już teraz w akcje.

 

Rynki zagraniczne

 

Indeks S&P 500 – duże spółki

 

 

Wykres przedstawia indeks  na skali logarytmicznej, dzięki czemu zmiany procentowe w latach 70-tych oraz obecnie mają taką samą skalę. Linia trendu dla okresu 50-letniego rośnie w tempie 8,1% rocznie (bez dywidend). Dodatkowe linie oddalone są o krotność odchylenia standardowego od linii trendu. Jest to o tyle ważne, że im większe odchylenie od trendu tym większa nierównowaga może panować na rynku – odchylenie w dół sugeruje, że indeks jest tani, a odchylenie w górę, że jest drogo. Szczególne okazje pojawiają się przy odchyleniach większych niż dwa odchylenia standardowe. Ostatnio mieliśmy z takimi odczytami do czynienia podczas bańki internetowej (rok 2000) oraz dołkiem kryzysu subprime (rok 2009). Jak widać obecnie rynek amerykański jest nieznacznie powyżej linii trendu. Nie jest więc zbyt mocno wyprzedany nawet po ostatnich spadkach.

 

Indeks Nasdaq – spółki technologiczne

 

 

Tempo wzrostu trendu jest bardzo duże (bez dywidend) bo aż 10,2% rocznie. Obecnie wyceniany jest powyżej linii trendu – aby się z nim zrównać indeks musiałby spaść o 10,8%. Całkiem sporo miejsca do spadków podczas recesji.

 

Dolar amerykański

 

 

Dolar sukcesywnie osłabia się o około 0,5% rocznie (w relacji do walut krajów rozwiniętych) ale obecnie jest bardzo drogi – do linii trendu ma ponad 19% potencjalnego spadku. To dodatkowe ryzyko dla inwestorów lokujących swoje środki na giełdzie za oceanem.

 

Indeks DAX – największe spółki niemieckie

 

 

Akcje u naszego zachodniego sąsiada są relatywnie tanie – trend rośnie w tempie 7,8% rocznie a do linii trendu ma aż 28% wzrostu.

 

Indeks FTSE 100 – duże spółki brytyjskie

 

 

To może być długoterminowo czarny koń – londyńskie akcje rosły w tempie tylko 6,5% ale do trendu indeks potrzebowałby wzrostu aż o 72%.

 

Rynek polski

 

Indeks WIG – szeroki rynek

 

 

Trend rośnie w tempie 6,8% a do trendu ma potencjalnie aż 43% wzrost. Jego odchylenie wynika głównie z odchylenia dużych spółek.

Podobne wnioski pokazuje analiza premii za ryzyko wyliczana ze wskaźnika C/WK.

Jesteśmy już blisko możliwości wejścia w akcje – ERP (premia za ryzyko) wynosi już 4,7% przy średniej na poziomie +5,8%. Trzeba jednak uważać na ewentualną kompresję tej premii jeśli obligacje nieco odreagują ostatnią szarżę.

 

Indeks MWIG40 – średnie spółki

 

 

Trend rośnie w tempie 7,5% a jego odchylenie w dół jest bliskie 1,1 OS (odchylenia standardowego). Powrót na poziomy linii trendu wymagałby wzrostu o 38%.

 

Indeks SWIG80 – małe spółki

 

 

Te spółki (jako całość) są najmniej odchylone w dół na warszawskim parkiecie. Roczne tempo wzrostu jest imponujące – 10,1% ale ryzyko jest również bardzo duże – jedno OS to wzrost o 56% lub spadek o 36%. Do linii trendu indeks ma obecnie potencjalny wzrost 39%. 

 

USDPLN i EURPLN

 

 

Zarówno kurs dolara jak i euro jest wysoki – szczególnie dolara. To może sprzyjać napływowi kapitału zagranicznego na giełdę. Tania złotówka oznacza możliwość dodatkowego zarobku dla inwestorów zagranicznych.

 

Podsumowanie 

 

Jak widać możemy być w przededniu całkowitej zmiany kierunku inwestycji – dużo zależy od uspokojenia się sytuacji na Ukrainie oraz wyjaśnienia jak głęboka będzie recesja na świecie.

Obyśmy żyli w ciekawych czasach – jak mawiają Chińczycy.

4.8 12 ocen(y)
OCENA WPISU
podaj dalej - pomożesz znajomym:

⇣ komentarze

subskrybuj
powiadom o
guest
12 komentarze(-y)
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
gość
2 lat temu

Bardzo ciekawe spojrzenie na rynki. Dziekuje

Cezary
Cezary
gość
2 lat temu

Czy można prosić o informację z jakiej strony pochodzą wykresy z trendem i odchyleniami standardowymi? 🙂

Przemek
Przemek
gość
odpowiedź na komentarz  Grzegorz
2 lat temu

Czy moglby pan zrobic taki wykres interaktywny pod indeks Nikkei 225 i podsumowac lub skomentowac rynek Japonski, dziekuje.

Jakub
Jakub
gość
2 lat temu

Ciekawy artykuł 🙂

PS. Cieszę się, że aplikacja znalazła swoje zastosowanie.

Marek
Marek
gość
2 lat temu

Cześć,
To ja poproszę o podwieszenie powyższego w takiej formie, w jakiej było dzisiaj w analizach.pl :). No i o aktualizację :). Może osobna “zakładka”?:). Temat mocno ciekawy.

Romekk00
Romekk00
gość
2 lat temu

Jestem tutaj przypadkiem. Ale już wiem, że zostaję na stałe. Bardzo merytoryczny blog, napisany również dobrym jezykiem. Czyta się świetnie. Choć przyznaję, że z niektórymi argumentami się nie do końca zgadzam o czym może jeszcze napisze . Mam nadzieję , że pozostałe artykuły są również na wysokim poziomie, oczywiście zamierzam je przeczytać.
Jeszcze raz gratuluję i życzę wytrwałości w prowadzeniu tego bloga.
Trzymam kciuki
Pozdrawiam.

Romekk00
Romekk00
gość
2 lat temu

Jestem tutaj przypadkiem. Ale już wiem, że zostaję na stałe.
Pozdrawiam.

spis treści

AF-GCh

Grzegorz Chłopek

emeryt in spe

O inwestowaniu i finansach osobistych mówię otwarcie, przystępnie i praktycznie.

Przynajmniej mam taką nadzieję.

Grzegorz Chłopek
Kategorie
Moje ulubione
Najczęściej odwiedzane
12
0
zachęcam do komentowania 😀 z góry DZIĘKUJĘx