⇡ początek

RPP kontratakuje tylko czy moc będzie z nią

📈08.04.22 | Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaskoczyło najbardziej jastrzębich analityków i inwestorów. Po bardzo wysokim odczycie inflacji członkowie Rady podnieśli stopę referencyjną aż o 1 punkt procentowy (rynek spodziewał się zaledwie połowy tego ruchu).

spis treści


 

W minionym tygodniu

 

Inflacja sięga już w Polsce 10,9% rocznie i jak zapowiada prezes NBP powinna jeszcze rosnąć do czerwca. Zmiana w stosunku do ostatniego odczytu była bardzo dużo – przyrost aż o 2,4 p.pl. Przy takim skokowym wzroście podwyżka o 50 pb byłaby chyba jednak dosyć niska. Jesteśmy więc na poziomie stopy referencyjnej 4,5%. Rynek obligacji zareagował nerwowo – rentowności poszybowały w górę o ponad 70 punktów bazowych do ponad 6% wyceniając jeszcze dodatkowe podniesienie stóp o 150 pb. Moim zdaniem Rada może już nie być skłonna do tak drastycznych posunięć – zbyt dużo to będzie kosztować ekonomicznie Polaków oraz  może to mieś poważne koszty polityczne – szerzej o tym w iWealth News.

W USA mieliśmy również dosyć wyraźny sygnał o nadchodzącym zacieśnianiu polityki pieniężnej i to mocniejszym niż powszechnie myślano – do podnoszenia stóp FED dodaje od maja zmniejszanie bilansu banku centralnego. Oznaczać to będzie dalszą presję na ceny papierów dłużnych bo to obligacje właśnie FED będzie sprzedawał (lub nie będzie takowych rolował po wykupieniu). Emitenci będą musieli znaleźć nowych nabywców, którzy na pewno zażyczą sobie dodatkowej rentowności czyli zapłacą niższą cenę. Amerykanie są jednak dopiero po pierwszej podwyżce o 25 pb – cała seria jest więc przed nimi. Te informacje doprowadziły również do przeceny papierów skarbowych ale ruch był mniejszy niż w Polsce – papiery 10-letnie zwiększyły dochodowość o 32 pb.

 

 

Wyższe rentowności obligacji to z kolei wyższa presja na ceny akcji. Poza indeksami w UK i Szwajcarii akcje w pozostałych krajach/regionach spadały – najmocniej w Polsce i Japonii. W Polsce ciekawą i bezpieczniejszą alternatywą stają się właśnie obligacje z bardzo wysokimi rentownościami, nie widzianymi od 2011 roku, a w Japonii jest to obawa o siłę jena po wprowadzeniu kontroli krzywej dochodowości. Nadal uważam, że akcje w takim środowisku ani w Polsce ani w USA mają większe szanse na spadki poniżej tegorocznych dołków niż na pokonanie najwyższych odczytów z ostatnich miesięcy.

 

Komentarz iWealth

 

W aktualnym numerze iWealth Newsa przeczytamy materiały przygotowane przez:

  • Tomka Hońdo, starszego ekonomisty i redaktora Qnews.pl, o odwróconej krzywej w Stanach,

… częściowe odwrócenie krzywej rentowności obligacji w USA, pachnące potencjalną recesją - gdzieś (dalej?) na horyzoncie - tym razem pojawia się zaskakująco wcześnie, po zaledwie jednej podwyżce stóp i już przed rozpoczęciem redukcji bilansu Fed.

Tomasz Hońdo
  • Jacka Maleszewskiego, Dyrektora Zespołu Doradztwa w iWealth, oraz przeze mnie, o skutkach podwyższania stóp ponad miarę,

Podniesienie stopy do poziomu 5,5% oznacza, że raty kredytów hipotecznych wzrosną przeciętnie w ciągu roku o ponad 40% (szacunki własne), a niektórym kredytobiorcom - nawet o ponad 80% (kredyt 30-letni).

Tomasz Hońdo

oraz

  • zespół zarządzający Aviva Investors TFI, jeszcze szersze spojrzenie na rynek obligacji na świecie,

… ryzyka inflacyjne - na skutek wybuchu wojny - wyraźnie wzrosły, a priorytety Fed przesunęły się wyraźnie w kierunku walki z inflacją, nawet kosztem znaczącego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Tomasz Hońdo
 

Polecam.

Materiał do ściągnięcia ze strony ➥  iWealth lub tutaj:

 

 

Perspektywy wg wskaźników P/BV

 

Wzrosty akcji zahamowane a ja dodatkowo na początku kwartału rewiduję moje założenia do modelu wyznaczania perspektyw dla poszczególnych indeksów. Niestety ale po analizie dynamik wartości księgowych poszczególnych parkietów musiałem dokonać zmniejszenia tempa tego co wytwarzają przedsiębiorcy dla dwóch indeksów: polskiego (do poziomu 5,2% rocznie) oraz krajów rozwijających się (do 4,4%). Tempo to zwiększyłem dla USA (obecnie 6,9%), Japonii (6,6%), strefy euro (5,1%), Australii (6,7%) oraz Szwajcarii (5,9%). Bez zmian zostało tempo wzrostu wartości księgowej w Wielkiej Brytanii (5,2%), Kanadzie (7,0%) oraz krajach rozwiniętych jako całości (6,0%).

Premie za ryzyko inwestycji w akcje są pod coraz większą presją rosnących obligacji.

Zwraca uwagę zwłaszcza rynek polski. WIG obecnie pomimo potencjalnej stopy zwrotu sięgającej 7% średniorocznie w ciągu 5 kolejnych lat ma najniższą premię za ryzyko inwestycji w akcje zamiast w bezpieczniejsze obligacje na poziomie zaledwie +0,3% rocznie. To bardzo niewielka nagroda za dużo większą zmienność – ceny akcji powinny być pod dużą presją w kolejnych miesiącach.

 

 

Opis zegarów i metodykę oceny perspektywy rynku znajdziesz w tym wpisie:

➥  Tanie czy drogie akcje wskażą super zegary potencjałów rynków


 

Nadchodzący tydzień

 

Najważniejsze wydarzenia i dane w kolejnym tygodniu to:

 
  • posiedzenie ECB oraz kanadyjskiego banku centralnego – oczekuje się podniesienia stóp w Kanadzie;
 
  • większość najważniejszych krajów poda inflację marcową – oczekiwane dalsze silne wzrosty odczytów.
0 0 ocen(y)
OCENA WPISU
podaj dalej - pomożesz znajomym:

⇣ komentarze

subskrybuj
powiadom o
guest
0 komentarze(-y)
Inline Feedbacks
View all comments

spis treści

0
zachęcam do komentowania 😀 z góry DZIĘKUJĘx