⇡ początek

Zasadę 4% Można Wyrzucić – Emerytura Będzie Dłuższa I Skromna

28 lat temu William P. Bengen opublikował słynną już zasadę 4%, która mówi, że tyle właśnie możesz pobrać w pierwszym roku na emeryturę ze swoich oszczędności. Co roku ta kwota może wzrastać o inflację i powinno Ci starczyć na 30 lat. Od września 2022 r. ta zasada już nie działa‼️

spis treści


 

Wstęp

 

William P. Bengen na łamach The Journal of Financial Planning opublikował pracę pt. “Determining Withdrawal Rates Using Historical Data” na podstawie, której całe pokolenie Amerykanów i nie tylko, budowało swoje oczekiwania ile trzeba zebrać, by mieć emeryturę o określonej wysokości.

 

Klasyczna zasada 4%

Oto zasada 4%:

Mam 500 000 $. Biorę w pierwszym roku 4% tej kwoty, czyli 20 000 $ i wypłacam ją sobie co miesiąc, czyli po 1 667 $. Wypłaty te co roku zwiększane są o inflację, by zachować siłę nabywczą. Resztę pieniędzy inwestuję w portfel składający się z 50% akcji i 50% średnioterminowych obligacji skarbowych.

W idealnym świecie zużywanie oszczędności (saldo konta – linia czerwona) i wypłaty miesięczne (linia zielona) wyglądają jak na rysunku poniżej.

 

 

Bergen dla danych z lat 1926-1991 przeprowadził obliczenia dla rynku amerykańskiego (dlatego $ 🤓) i wyszło mu, że w żadnym okresie okres, na który wystarczało pieniędzy nie był krótszy niż 30 lat‼️

Brzmi pięknie? Pewnie. Zwłaszcza, że większość z nas, a młodzi w tym przodują, uważa, że do emerytury nie dożyje w ogóle, a co dopiero mówić o przeżyciu na niej jeszcze 30 lat. Luzik.

 

Crash Boom Bang

 

Aż tu nagle ‘Crash❗️ Boom❗️ Bang❗️’ – jak śpiewał Roxette. Czterech naukowców z Uniwersytetu w Arizony i z Uniwersytetu w Missouri wylało na nas kubeł zimnej wody 💧💧💧. Według nich ta reguła powinna być zweryfikowana do bliżej 2%‼️ Połowa tego co sugerował Bengen‼️

Tych czterech naukowców to Aizhan Anarkulova, Scott Cederburg, Michael S. O’Doherty i Richard Sias. 22 września 2022 r. opublikowali analizę pt. “The Safe Withdrawal Rate: Evidence from a Broad Sample of Developed Markets”, w której wskazali na jakim faktycznie poziomie wskaźniki “zużywania” oszczędności emerytalnych faktycznie się dotychczas sprawdzały.

Co ciekawe, wskazali, że zasada 4% jest cytowana w 7 z 12 najpopularniejszych książkach o finansach osobistych, w których doradza się poziom zużywania oszczędności na emeryturę. W kolejnych 4-ech poziom wycofywanych środków powinien być jeszcze wyższy. Zasada 4% jest tak gremialnie stosowana, że obok doradców finansowych, brokerów, mediów, funduszy inwestycyjnych przywoływano ją w kongresie i w wielu serwisach stanowych i federalnych. Według badań przeprowadzonych przez Vanguard wśród millennialsów, którzy chcą przejść wcześniej na emeryturę (ruch ten nazywa się FIRE od Financial Independence, Retire Early) aż 22% posługuje się metodą 4%.

 

Co zrobili naukowcy❓

 

Przebadali dodatkowo 37 krajów, plus Amerykę jak zrobił to Bergen. Niestety wyniki mogą mocno namieszać. Wg nich para 65-latków, która zacznie wypłaca środki w wysokości 2,26%‼️ (dużo niżej niż  4%) i tak naraz się na ryzyko, że z prawdopodobieństwem 5% skończą im się pieniądze zanim ostatnie z nich odejdzie. Autorzy mają sporo racji, że poziom 4% jest zawyżony, ale moim zdaniem trochę się też mylą zaniżając go o prawie połowę. Wyjaśnię dlaczego tak myślę w kolejnych częściach.

Jako przyczynę tak drastycznej rewizji w dół zasady 4% naukowcy wskazują następujące czynniki:

żyjemy coraz dłużej i 30 lat może już być okresem zbyt krótkim dla planowanej emerytury

używamy funduszy ‘cyklu życia’, których proporcje ilości akcji i obligacji zmieniają się z wiekiem – tego typu fundusze przegrywają z portfelem typu 60/40% akcji-obligacji

nie inwestujemy w USA wszystkich pieniędzy – ten rynek był dużo bardziej efektywny niż inne – np. Japonia borykała się przez wiele lat z ujemnymi zwrotami; zresztą rynek amerykański też nie musi być stale lepszy od pozostałych.

 

Co muszę sprawdzić?

 

Te prace zainspirowały mnie do postawienia sobie następujących pytań:

  1. Czy reguła 4% po kolejnych 28 latach działała w USA?
  2. Jaki byłby wynik, jeśli dodamy do portfela jakąś opłatę roczną (koszty)? Czy reguła nadal działała?
  3. O ile wydłużyło się życie kobiet i mężczyzn w Polsce i w USA? Czy 30 lat to właściwy wiek dla zasady 4%?
  4. Czy zmiana alokacji i włączenie długoterminowych obligacji i akcji małych spółek pomaga?
  5. Kiedy odejść na emeryturę? Czy sytuacja na giełdzie może mieć wpływ na to by odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę?
  6. Jeśli nie 4% to ile sprawdziłoby się na danych z USA dla kobiety i mężczyzny odchodzących w na emeryturę wg polskiego standardu tj. po ukończeniu odpowiednio 60 lat i 65 lat?

Jeśli Ty masz po przeczytaniu tego wpisu również jakieś pytania to prześlij w komentarzu lub bezpośrednio – postaram się je dodać do mojej listy i na nie odpowiedzieć. Może to wymagać dodatkowej analizy. 

 

Podsumowanie

 

Temat jest bardzo ważny i muszę go rozbić na kilka wpisów – po kolei zajmę się pytaniami powyżej.


Najtrudniejszym dylematem dla osób odchodzących na emeryturę będzie to na jak długo rozłożyć wypłatę swoich oszczędności.


W ZUS-ie sprawa jest prosta – masz tą samą emeryturę, niezależnie ile faktycznie będziesz żyć. Z prywatnymi oszczędnościami tak nie jest. Ty będziesz o tym decydować jak dużo wypłacać by pieniądze nie skończyły się zbyt wcześnie.

 
 

 

ciąg dalszy:

Żegnaj zasado 4% cz.2 – weryfikacja 30-letniego okresu wypłat

 
 

 

źródła:

  1. Determining Withdrawal Rates Using Historical Data

https://www.retailinvestor.org/pdf/Bengen1.pdf

  1. The Safe Withdrawal Rate: Evidence from a Broad Sample of Developed Markets

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4227132

  1. Human Mortality Database

https://www.mortality.org

 

 

4 5 ocen(y)
OCENA WPISU
podaj dalej - pomożesz znajomym:

⇣ komentarze

subskrybuj
powiadom o
guest
4 komentarze(-y)
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
gość
1 rok temu

Jest też “aspekt rodzica” – nazywam tak moje obserwacje ludzi przechodzących na emeryturę w Polsce, że nie chcą nadrobić podróżowania dookoła świata. Chcą spokoju we dwoje “przed telewizorem”, czy na działce. Jak patrzę na ich rachunki codzienne, to z kwotą bazową 0,5mln$ i wypłatami raprem 1% miesięcznie, to wyjdzie jakieś 2000zł dodane do ZUSowskich emerytur. Warto analizując FIRE mieć na uwadze oczekiwania, bo obserwujemy, że co innego chcą zdrowi 80 latkowie z Niemiec, a co innego nasi schorowani rodzice. Niestety 🙁

Łukasz
Łukasz
gość
1 rok temu

Ja bym dodał kwestię: jak w Polsce przy aktualnym stanie prawnym i produktowym zaimplementować wypłatę x% i indeksację o inflację?

Na IKE/IKZE niezbyt się da, poza IKE/IKZE nasze zyski ze środków pracujących przez 30-40 lat są pomniejszane o podatek Belki.

Last edited 1 rok temu by Łukasz

spis treści

AF-GCh

Grzegorz Chłopek

emeryt in spe

O inwestowaniu i finansach osobistych mówię otwarcie, przystępnie i praktycznie.

Przynajmniej mam taką nadzieję.

Grzegorz Chłopek
Kategorie
Moje ulubione
Najczęściej odwiedzane
4
0
zachęcam do komentowania 😀 z góry DZIĘKUJĘx